Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Paloudová byla v Szegedu druhá, Malíková se raduje z první medaile ze Světového poháru

Světový pohár v rychlostní kanoistice v Szegedu je v plném proudu. Kajakářka Anežka Paloudová si dojela na kilometru pro stříbro, nestačila jen na Australanku Alyce Woodovou. Na stejné distanci byla třetí kanoistka Martina Malíková. Kanoista Jiří Minařík dojel na pětistovce pátý. Parakanoista Miroslav Šperk ve finále B na dvoustovce skončil čtvrtý, později byl diskvalifikován a účast na paralympiádě nevybojoval. Přímý přenos nedělního programu nabídne ČT sport a ČT sport Plus od 11:00.

Paloudová začala volněji, a tak musela operativně zareagovat. "Neměla jsem prvoplánově připraveno, že pojedu z vlny. Ale když jsem viděla, jak soupeřky odstartovaly, tak jsem věděla, že se s nimi neudržím. Že buď pojedu kousek za nimi nebo ten kousek ještě o trošku prodloužím, zkusím si sednout na vlnu a pak to vyfinišovat," řekla Paloudová

Povedlo se, vlnu nalezla a mohla stupňovat tempo. "Věřila jsem, že jsem nějaké síly pošetřila do finiše a to se nakonec podařilo," uvedla česká reprezentantka, která se v pátek dokázala kvalifikovat na olympijské hry v Paříži na poloviční trati.

Malíková využila méně početného startovní pole. Na kilometr se přihlásilo jen pět kanoistek, takže se jelo rovnou finále. Čtyřiadvacetiletá Malíková z toho vytěžila první medaili ve Světovém poháru.

"Je to super. Mně to nedochází, teď jsem hrozně unavená. Bylo to strašné," uvedla. Těšila se na slavnostní ceremoniál. "Je to úplně první medaile z nějaké mezinárodní soutěže, takže jsem ráda, že to konečně padlo. Čekala jsem, že to padne, ale že to fakt padlo, to je neskutečné," rozplývala se.

V závodě kanoistek na kilometru byla i další česká reprezentantka Klára Studničková, jež obsadila pátou příčku.

Malíková pak odpoledne absolvovala společně se sedmnáctiletou Kamilou Šímovou sprinterskou dvoustovku kanoistek, kde se rovněž jelo rovnou finále. Češky byly osmé daleko za vítěznými Španělkami Antií Jacomeovou a Marií Corberaovou.

Finále B vyhrál předpokládaný olympijský deblkajak na 500 metrů Jakub Špicar, Daniel Havel. Porazili mimo jiné i krajany Michala Kulicha a Jakuba Remutu, kteří dojeli osmí.

Výsledky SP v rychlostní kanoistice v Szegedu

200 m:

Muži:

C1: 1. Koliadych (Pol.) 38,53.

Ženy:

K1: 1. Jin Meng-tie (Čína) 39,19, ...finále B: 6. Házová 41,57, 8. Zárubová (obě ČR) 41,66.

C2: 1. Jacomeová, Corberaová (Šp.) 42,66, ...8. Šímová, Malíková (ČR) 46,51.

500 m:

Muži:

K1: 1. Kopasz (Maď.) 1:36,06, ...finále B: 8. Zavřel, 1:41,19, finále C: 2. Sobíšek (oba ČR) 1:39,59.

C1: 1. Queiroz (Braz.) 1:45,88, ...5. Minařík 1:50,02, finále B: 4. Hrabal (oba ČR) 1:49,46.

K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 1:25,59, ... finále B: 1. Špicar, Havel 1:27,67, ...8. Kulich, Remuta (všichni ČR) 1:28,43.

C2: 1. Korovaškov, Štyl (Rus.) 1:37,03.

K4: 1. Německo (Rendschmidt, Lemke, Schopf, Liebscher-Lutz) 1:18,50.

Ženy:

K2: 1. Carringtonová, Hoskinová (N. Zél.) 1:38,61.

C2: 1. Sü Š'-siao, Sun Meng-ja (Čína) 1:51,49.

K4: 1. Německo (Paszeková, Hakeová, Jagschová, Brüsslerová) 1:30,31.

Mix:

K2: 1. Nathell, Anderssonová (Švéd.) 1:34,54.

C2: 1. Liou Chao, Sun Meng-ja (Čína) 1:45,35.

1000 m:

Ženy:

K1: 1. Woodová (Austr.) 3:55,96, 2. Paloudová 3:57,44, ...finále B: 3. Sovová (obě ČR) 4:08,61.

C1: 1. Kisbanová (Maď.) 4:27,95, ...3. Malíková 4:37,72, 5. Studničková (obě ČR) 5:07,73.