15
nových článků - klikněte pro zobrazení

Časopis ŽIVA

Popis:

Rozhled v oboru veškeré přírody

URL:

http://ziva.avcr.cz/

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

3,6 položek/den

Nové genomy odhalují neznámé mechanismy údržby telomer

13.června
Článek zdůrazňuje nedávné pokroky vědců z Biofyzikálního ústavu AV ČR a CEITEC Masarykovy univerzity v oblasti biologie telomer a telomerázy. Dříve se výzkum zaměřoval hlavně na člověka a modelové organismy, jako jsou nálevník rodu vejcovka (Tetrahymena) a kvasinky. Nedávné studie rostlin, řas a hmyzu však odhalily překvapivé poznatky o evoluci telomer a rozmanitosti/adaptibilitě systémů jejich ú…

Tmavobělky, opomíjené lupenaté houby

13.června
V článku jsou shrnuty výsledky více než desetileté taxonomické revize evropských druhů rodu tmavobělka (Melanoleuca). Jde o taxonomicky komplikovaný rod hub vázaný zpravidla na travnatá stanoviště. Výsledkem studie byl ověřený výskyt 35 evropských druhů ve dvou podrodech – Melanoleuca (s vyvinutými makrocystidami) a Urticocystis (s urtikoidními cystidami nebo bez cystid), celkem 11 druhů bylo nov…

Letokruhy dubu jako řez časem III. Česká republika a Slovensko

13.června
Článek popisuje sestavení dlouhých chronologií dubu pro území České republiky a Slovenska. Nejstarší letokruh chronologie založené na materiálu ze stavebních objektů a archeologie přísluší roku 538 n. l. Další prodloužení přineslo zpracování subfosilního dřeva z ložisek štěrku a písku z povodí řek Moravy a Dyje. Výsledkem se stala nesouvislá chronologie o rozsahu 4682 př. n. l. až 2006 n. l. se s…

Návrat rozchodníku huňatého?

13.června
Článek se zabývá biologií a ekologií kriticky ohroženého rozchodníku huňatého (Sedum villosum) z čeledi tlusticovitých (Crassulaceae), rostliny typické pro rašelinné louky a prameniště. Dále popisuje stav jeho populací na posledních čtyřech lokalitách v České republice, uvádí výsledky posilování jeho populace na Knížecích Pláních (NP Šumava) a zatím neúspěšné reintrodukce na dvě historické lokali…

Co nového v adventivní flóře České republiky

13.června
Článek se zabývá zajímavými nepůvodními druhy rostlin (neofyty), které byly do České republiky zavlečeny v nedávné době, nebo se nověji začaly šířit. Tyto druhy se na naše území dostávají například s železniční a automobilovou dopravou nebo s dováženými okrasnými rostlinami, ale mohou je zavlékat i turisté, případně se šíří při povodních bez přispění člověka. Použitá literatura DUCHÁČEK, Michal; …

Historie ořezávaných stromů v Evropě

13.června
Ořezávání stromů je typem lesního hospodaření, umožňujícím spojení těžby dřeva a pastvy zvířat. Výmladky se ořezávají na kmeni ve výšce mimo dosah zvířat za účelem získávání palivového dřeva a letniny. Ořezávání stromů se praktikuje přinejmenším od středověku. Od 19. století se od něj postupně upouštělo, ale v současnosti se ořezávání stromů obnovuje jako součást ochrany přírodního a kulturního d…

Ořezávání stromů v Evropě – nejen pozůstatky minulosti

13.června
Ořezávané stromy najdeme v Evropě mimo intravilány obcí a měst hlavně v odlehlých zemědělských oblastech, zejména na Balkáně a ve Východních a Jižních Karpatech. Známky minulého oklestového managementu se ale dají najít i ve střední a západní Evropě (viz článek P. Szabó a kol. Historie ořezávaných stromů v Evropě). Několik fotografií uveřejněných na této stránce tak ukazuje dosud aktivně ořezávan…

Ceny Živy za rok 2023

13.června
Ve slavnostní a přátelské atmosféře proběhlo 13. května 2024 předání cen časopisu Živa – za přítomnosti předsedkyně Akademie věd České republiky Evy Zažímalové, dřívější předsedkyně Heleny Illnerové, místopředsedy Akademické rady AV ČR Martina Bileje, členky Akademické rady AV ČR Markéty Pravdové, významné představitelky Akademie věd a dříve také předsedkyně Učené společnosti ČR Blanky Říhové, ře…

Pestré chování včel – hmyz roku 2024

13.června
Včely patří mezi nejznámější a nejpopulárnější hmyz. Jsou zajímavé především díky své roli v ekosystémech, kde patří k nejvýznamnějším opylovačům, a také pestrému chování, spojenému s různorodou péčí o potomstvo a někdy i socia­litou. Nejznámějším druhem je určitě včela medonosná (Apis mellifera), která představuje zemědělsky jeden z nejdůležitějších druhů hmyzu vůbec. Ačkoli je původní v Africe …

Síťnatka dubová (Corythucha arcuata) – nový invazní druh ploštice v České republice

13.června
Síťnatka dubová (Corythucha arcuata) je invazní druh pocházející ze Severní Ameriky. V České republice byla síťnatka dubová nalezena poprvé v roce 2019 v okolí Lanžhota a Lednice, v roce 2023 došlo na jižní Moravě k jejímu populačnímu boomu a byla nalezena dokonce ve východních Čechách u Hradce Králové. Tato síťnatka se vyvíjí na různých druzích dubů (Quercus spp.), evropských i severoamerických.…

Makrozoobentos i fytobentos krkonošských vodních toků

13.června
V oblasti Krkonoš v minulosti probíhal průzkum vodních společenstev spíše sporadicky. Metodicky jasné a reprezentativní monitorovací schéma vodních toků bylo nastaveno teprve od roku 2014, kdy bylo hlavním cílem zhodnotit vliv antropogenní acidifikace. Monitoring je založen na hodnocení stavu zoobentosu, fytobentosu a chemicko-fyzikálních ukazatelů. V období 2020–22 proběhlo první opakování, násl…

Kroužkování ptáků a další metody sledování migrace

13.června
Kroužkování ptáků je metoda výzkumu migrace stará více než 100 let. Na území České republiky probíhá od roku 1910 a od roku 1964 pod hlavičkou Národního muzea. V současnosti se mu věnuje téměř 400 kroužkovatelů, v naprosté většině dobrovolníků. Kroužkování má významnou roli i ve sledování dalších aspektů ekologie ptáků a v neposlední řadě i ve výuce a vzdělávání veřejnosti. Použitá literatura CEP…

Laboratorní ryby z vysychajících tůní 1. Úvod

13.června
Anuální halančíci – ryby z čeledí Nothobranchiidae a Rivulidae (řád Cyprinodontiformes) – se přizpůsobili životu v pravidelně vysychajících savanových tůních. Několikaměsíční období sucha přežívají tyto ryby ve stadiu embrya v substrátu dna. Zároveň jsou anuální halančíci přirozeně krátkověcí a zpravidla se nedožívají déle než jednoho roku. Pozornost řady laboratoří zabývajících se výzkumem stárn…

Nové druhy drobných savců z ohrožených lesů jihozápadní Etiopie

13.června
Etiopská vysočina patří mezi oblasti s nejvyšší mírou endemismu na světě. Recentní výzkum hlodavců a hmyzožravců vedl k objevům nových druhů a dokonce jednoho rodu savce. Jejich genetické analýzy umožňují popsat, jakými evolučními procesy unikátní biologická rozmanitost v horách východní Afriky vznikala. Etiopské lesy jsou však zároveň kriticky ohroženy růstem lidské populace a politickou nestabi…

František Kassián Halaška – fyzik, matematik, astronom, meteorolog

13.června
V r. 1824 – tedy právě před 200 lety – vychází v Praze učebnice fyziky pro studenty filozofické fakulty. Jejím autorem byl profesor fyziky a matematiky na pražské univerzitě piarista František Kassián Halaška. Rok před vydáním své příručky byl přijat za člena Královské české společnosti nauk, čímž se zařadil mezi významné osobnosti české vědy 19. století, jako byli filolog Josef Jungmann (1773–1847), fyziolog Jan Evangelista Purkyně (1787–1869), historik František Palacký (1798–1876), přírodově…
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@hearea.com, Twitter: @hreader